All-Time Hall of Fame Inductees
 
Honoree Category Year Inducted
Edmund "Rip" Black '29 Track, Football 1986
Ted Curtis, Sr. '23 Administrator 1986
John Huard '67 Football 1986
Julie Woodcock Shaw '79 Swimming 1986
Donald C. Smith '40 Track 1986
Charles Akers '61 Skiing, Cross Country 1987
Ann Turbyne Andrews '91 Track 1987
Thomas "Skip" Chappelle '62 Basketball 1987
Richard DeVarney '66 Football,Baseball 1987
Francis C. Lindsay '30 Cross Country, Track 1987
Harry Richardson '30 Cross Country, Track 1987
Sam Sezak '31 Administrator 1987
John P. Zollo '49 Football 1987
Andre Aubut '82 Hockey 1988
S. Thurlow Cooper '57 Football, Track 1988
Roger Ellis '60 Football 1988
Joseph Ferris '66 Baseball 1988
John Gowell '38 Track, Football 1988
Chet Jenkins '31G Coach 1988
James Smoragiewicz '78 Swimming 1988
Stanley Wallace Trainer 1988
Jim Butterfield '53 Baseball, Football 1989
Gary Conn '81 Hockey 1989
Jo-Ann Choiniere '83 Cross Country 1989
Carl Ring '25 Track 1989
Manch Wheeler '62 Football 1989
Alton Bell '37 Track, Baseball 1989
Rod Elliot '38 Football, Skiing 1989
Marty McHale '11 Baseball, Football 1989
Jack Butterfield '53 Coach 1989
Helen Lengyel '27 Administrator 1989
Don Favor '34 Track, Football 1989
Pat French '32 Track, Football 1989
Robert Bennett '41 Track, Football 1990
Wayne Champeon '61 Football, Basketball 1990
Robert Pidacks '51 Skiing 1990
Mark Plummer '75 Golf 1990
Harold Westerman Coach, Admin. 1990
Harold Alfond Benefactor 1991
Rufus Harris '83 Basketball 1991
Chris Keating '79 Football 1991
Carl "Stump" Merrill '66 Baseball, Football 1991
Bill Swift '84 Baseball 1991
Emily Ellis Throckmorton '85 Basketball 1991
Paul Firlotte '56 Track, Cross Country 1992
Ed Flaherty '76 Baseball 1992
Whitney Leeman Zeiger '84 Swimming 1992
Brian McCall Coach 1992
Marion Rogers '30 Coach, Admin. 1992
Mike Bordick '88 Baseball 1993
Dave Cloutier '62 Football 1993
Lynn Hearty-Coutts '87 Softball 1993
Keith Mahaney '57 Basketball 1993
Ed Styrna Track Coach 1993
Bob Warner '76 Basketball 1993
Gene Benner '70 Football, Track 1994
Elizabeth Coffin '88 Basketball 1994
Joe Hamlin '38 Football, Hoop, Baseball 1994
Jack Leggett '77 Football, Baseball 1994
Scott Shulman '77 Football 1994
Eric Weinrich '89 Hockey 1994
Mike Buck '89 Football 1995
Peter Kostacopoulos '57 Basketball, Football 1995
Larry Mahaney '51 Basketball 1995
George Marsanskis '48 Track, Football 1995
Lawrence Schiner '61 Basketball 1995
Harold Woodbury '36 Baseball/Admin. 1995
Harold Baily '15 Track 1996
Rachel Bouchard '91 Basketball 1996
Henry Dombkowski '49 Football 1996
Walter Reed, Jr. Golf 1996
Donald Sturgeon '61 Basketball 1996
Mark Sweeney '91 Baseball 1996
Amy Corbett Bernatchez '92 Field Hockey 1997
Susan Elias Gerken '84 Track/Cross Country 1997
Thomas Golden '55 Football 1997
Dennis Libbey '73 Baseball 1997
Scott Pellerin '92 Ice Hockey 1997
Ray Weed '61 Baseball 1997
Lorenzo Bouier Football, Track 1998
Stuart Haskell '56 Admin. 1998
Bethany Heslam Morse '86 Track 1998
Jim Montgomery '93 Ice Hockey 1998
Bert Roberge '76 Baseball 1998
James Stephenson '69 Basketball 1998
Rick Bernardo '86 Baseball 1999
Frederick Brice Coach 1999
Paul Kariya Ice Hockey 1999
Bert Pratt '43 Tennis/Basketball 1999
Carl Smith '91 Football 1999
Mary Lou Winstel '94 Field Hockey 1999
Dana Drew '39 Football, Hoop, Baseball 2000
Carolyn Bryden Corse '82 Swimming 2000
Milton Friend '58 Riflery 2000
Al Hackett '53 Baseball 2000
John Norris '53 Basketball 2000
Dr. John W. Winkin Baseball (Coach) 2001
Deb Smith, '94 Softball 2001
Peter W. MacPhee, '64 Track 2001
Roy G. Warren, '80 Diving 2001
Alan A. Switzer Jr. Swimming (Coach) 2001
Linwood L. Carville, '53 Football, Basketball, Administrator 2001
Shawn Walsh Hockey (Coach) 2002
Nathaniel J. Crowley, '42 & `66 Football, Basketball, Baseball 2002
Sergio Hebra, Jr., `88 Football 2002
Wesley D. Jordan, '63 & `69 Athletic Trainer 2002
Ann England Maxim, '84 & `86 Cross Country, Field Hockey, Track 2002
Jeffrey D. Spring, `87 Soccer 2002
Cindy Blodgett, '98 Basketball 2003
Ed Bogdanovich, '54 & '64 Football, Track 2003
Terry Horne, '61 Track 2003
Chris Imes, '95 Hockey 2003
Bill Reynolds, '86 & '92 Baseball 2003
Harold Violette, '60 Football 2003
Walt Abbott '58, '65 Football (Coach) 2004
Janet Anderson '67 Softball, Volleyball (Coach) 2004
Baron Hicken '63 Track 2004
Patty McCormick Hurlburt '96, '99 Track 2004
Claude Pettaway '91 Football 2004
Jean-Yves Roy '93 Hockey 2004
William Kenyon Coach 2005
Jamie Cassidy '00 Women's Basketball 2005
Scott King '90 Hockey 2005
Dan Kane '88 Baseball 2005
Freeman Webb '33 Track and Field 2005
Dean Smith Men's Basketball 2005
Charlie Broomhall '50 and '55 Skiing 2006
Jeff Cross '84 Men's Basketball 2006
Archer Grover 1899, 1902 Men's Track and Field 2006
Sara Jewett '00 Softball 2006
Mike McHugh '88 Men's Ice Hockey 2006
Jack Small '56 Football 2006
Ed Barrows '42 Football 2007
Andy Bedard '00 Men's Basketball 2007
Kevin Buckley '81 Baseball 2007
Mike Flynn '97 Football 2007
Vanessa McGowan-Ray '00 Cross Country/track and field 2007
Garth Snow '92 Men's Ice Hockey 2007
David Capuano '90 Men's Ice Hockey 2008
Russ Quetti '78 Baseball 2008
Dr. Rome Rankin Administrator 2008
Viktoriya Rybalko '03 Track and Field 2008
Norm Tardiff '67 Football/Baseball 2008
Dereck Treadwell '98 Cross Country/track and field 2008
William Calkin '55 Track and Field 2009
Keith Carney '92 Men's Ice Hockey 2009
Brad Colton '84 Baseball 2009
Krystal Fogler Lavigueur '03 Swimming 2009
Roger Lapham '79 Basketball/Football 2009
Joanne Palombo-McCallie Women's Basketball Coach 2009


Official Store

Fan Central